s finančním přispěním statutárního města Ostravy

PROJEKT HLEDÁNÍ SPRAVEDLIVÝCH 2015

Motto dramaturgie Bílého divadla pro letošní rok je HLEDÁNÍ SPRAVEDLIVÝCH v labyrintu světa.

Bílé divadlo si 33 let ověřuje způsoby uvádění svých divadelních představení. Hrálo v klasických sálech na jevišti, v arénovitém prostoru jak v sálech, tak i ve veřejných prostorách, v kavárnách, v klubech, továrních halách, starém nádraží, kostelích a kaplích, za zdí věznice… V roce 2015, kdy měla být Ostrava Evropským městem kultury, bude Bílé divadlo hledat spravedlnost a spravedlivé.
Budeme ve veřejném prostoru hledat 50 spravedlivých, když ne padesát, tak alespoň 20, když nenajdeme ani těch dvacet, tak alespoň jednoho. Budeme ho hledat všude, na náměstích, v hospodách, v kostele… musíme ho najít… máme na to celý rok… zbytek života.
V případě sehraných repríz využijeme prvků našich performancí z „Hledání spravedlivých“.

Cílem je neuzavírat divadlo do budov. Ostrava nabízí řadu zajímavých prostor – především však Masarykovo náměstí a otevřený prostor Karoliny, kde bychom především chtěli naše divadelní performance uvádět. Pozadu nezůstane ani spolupráce s PLATO – Dolní oblastí Vítkovic a Trojhalím Karolina.

Přínosem projektu je především síla komunikace uplatňované formy – Site-specific performace – a ožívání jinak monotónně fungujících prostranství, artefaktů a budov.

a2V předjaří se představíme speciální performancí na akci OSTRAVA JE V CENTRU. Bílé divadlo společně chce s dalšími Ostravany poukázat na rozervanost centra města, plného opuštěných a chátrajících objektů a vylidněných veřejných prostor.
Typický kontrast ostravské architektury: ruiny městských jatek a opodál stojící výkvět moderní doby, bývalý obchodní dům Bauhaus nebo umírající Ostravica-Textilia, nad kterou se povyšuje Nová Karolina Park nebo opuštěné obchody v samotném centru města.

…….

Spanilá jízdaZměříme síly s nejlepšími sportovci ve spanilé jízdě na klasických dřevěných lyžích s papučovým vázáním na 3. ročníku City Cross Sprint Ostrava.
City Cross Sprint Ostrava je soutěžní a exhibiční lyžařská show, při které se veřejnosti představí česká i světová sprinterská špička v běhu na lyžích. Do akce se zapojí i naši přední sportovci a známé osobnosti kraje.

……

Hrabalova 101Sportovní klání završíme 2. ročníkem HRABALOVY „101“– netradičním během Puchmajerovou ulicí v délce sto a jeden metr. Prohlédněte si fotografie: z hrabalovské performance, z vystoupení kapely Zpocený voko, z výstavy HRABAL & BÍLÉ DIVADLO a samotného běhu.
Bohumil Hrabal uměl nezapomenutelným způsobem oslavit krásu piva: „Já bych si přál, kdyby mi někdo v poslední hodince, pomazal mé smysly pivem, a tak tím posledním pivním pomazáním bych se dostal do kremační pece a nepřál bych si nic, než aby můj popel byl zaletován s pivem do velké plechovky od piva, nebo trychtýřem nasypán do malého pivního soudku z hliníku, zašroubován a pak pochován na hradištském hřbitově do rodinného hrobu, který jsem koupil své ženě a sobě k narozeninám.”

Sidonie NádhernáNa festivalu OSTRAVSKÉ BUCHARY sehrajeme Sidonii Nádhernou, se kterou bychom rádi postoupili na některou z celostátních divadelních přehlídek. Metaři, dříve hraběnčini kavalíři, budou dál vytrvale hledat posledního SPRAVEDLIVÉHO. Se zvonci na krku jako stádo ovcí budou bezcílně a bezradně bloudit Evropou až do chvíle, dokud s košťaty společně s baronkou Sidonií Nádhernou nevymetou veřejný prostor, vč. diváků, kteří se na ně přijdou podívat.

Ve 2. čtvrtletí připomeneme ostravským divákům naši nejúspěšnější inscenaci Ty, který lyžuješ a ozvláštníme prostor před Forum Nová Karolina HLEDÁNÍM SPRAVEDLIVÝCH.
Hledaní spravedlivých bude pokračovat na Mezinárodním divadelním festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové v rámci OPEN AIR 2015. Jde o 16. ročník divadelní přehlídky, která představuje mix autorských, experimentálních či performativních projektů. Fotografie z prvního představení, z druhého představení a míst. kde probíhala performance a vystoupení.

V Chacharkově hospůdce Na kopečku uvedeme několik jednoaktovek: Pozor na květináče a UDĚLAT je sloveso, SE je zájméno (Udělat se). Program doprovodí kapela Zpocený voko, resp. polovoko, Jura Veska (harmonika) – Josef Jusku ChoseMarino (poezie) – (Recitálek 8). Recitálek 9 vyplníme Charmsovým Nepovedeným představením. Součástí programu Recitálek 9 budou „stálice“ pravidelných měsíčních pořadů. V poetickém jamování jsme připraveni přišpendlit diváky do sedadel střelbou KRAŤASŮ.  Půjde o dávku humoru, tvrdé reality a okouzlující nadsázky.

Hráz věčnosti bude „zlatým šroubem“ 5. jubilejního a bohužel i posledního soumarART festu v opavském Loutkovém divadle na Husovce.

Hledání spravedlivých bude rovněž mezi účastníky Festivalu v ulicích, doprovodné akce Colours of Ostrava, která se uskuteční 14. – 15. července. V centru města budeme hledat: „Kdo nám ukáže cestu? A jakým směrem se máme dát? Jak poznáme, jakou cestou jdeme?” Sametovými slepci pak 18. listopadu pak hledání spravedlivých vyvrcholí.

Marat 011 20151127Vrcholem sezóny bude večer Bílého divadla v rámci Off programu festivalu Ost-ra-var 2015, kde ve Staré Aréně dne 26. 11. 2015 vystoupíme s Bílou lokomotivou Edwarda Stachury, připomeneme si 70. narozeniny našeho dramaturga Vladimíra Machka jeho novými básněmi, sehrajeme na motivy Ionesca Pozor na květináče, vzpomeneme na Honzu Roubala, který nás předčasně opustil a na závěr předvedeme performanci Ubohý Marat na motivy jeho povídky z knihy V srdci Černého pavouka