s finančním přispěním statutárního města Ostravy

SETKÁNÍ V BÍLÉM HNÍZDĚ

Setkání v Bílém hnízdě

Několikadenní divadelní festival se uskuteční na  Jiráskově náměstí v Ostravě ve dnech 21.6.-22.6. 2017 a 28.6.-29.6.2017 s finančním přispěním Statutárního města Ostravy.

Ústředním motivem projektu bude stavba Bílého hnízda a setkávání se s přáteli i náhodnými kolemjdoucími diváky. Na výstavbu Bílého hnízda se použijí stojany, postele, bílé plachty, vč. scénického vybavení. V Bílém hnízdě se po čtyři dny budou konat performance Bílého divadla, hudební vystoupení pozvaných kapel a hudebníků.

21.6. 2017 – prvnímu dni bude vévodit stavba Kolotoče. Na něm se budou vozit všichni zájemci: děti, mládež i dospělí. Kolotoč bude stěžejní kulisou v představení Z tohoto obrazu už nikdy neodejdu. Na náměstí se uvaří Slezská polévka. Dobrou náladu umocní vystoupení harmonikáře Milana Lamparta.

22.6. 2017 – ke Kolotoči z předchozího dne přibudou pojízdné postele, špalky se sekerami a bílá lokomotiva.

Scéna poslouží k performancím  Já, já toho věštec od Beskydu lidu, Zde, na ostrém života a Bílá lokomotiva. Mezi představeními  zahraje dechová k tanci i k poslechu.

28.6. 2017 – dominantou hnízda bude nazdobená konstrukce Kohouta. Bílé divadlo zazpívá písničky ze hry Červený kohout letí k nebi a předvede fragmenty ze Sidonie Nádherné.

Po krátké přestávce, kterou vyplní Jirka Neduha s kapelou Zpocení voko, začne již tradiční běžecké klání „Hrabalova 103“, pořádané v rámci Setkání v Bílém hnízdě k příležitosti nedožitých 103. narozenin Bohumila Hrabala, s jehož hrou Hráz věčností před 35 lety Bílé divadlo začínalo. Vše zarámuje Hrabalovo pivní pábení – Hanti, Vladimíra a Egona Bondyho ze zmíněného představení.

29.6. 2017 – kromě Kohouta z předchozího dne se zaplní hnízdo stoly – dveřmi s kříži.

Tato symbolika bude využita při představeních Dům mé matky a Poslední večeře. Jednou budou dveře domovem, resp. vzpomínkou na něj, na dětství a matku. Podruhé budou křížem, na nějž bude ukřižován Pán.

Festival uzavře ostravská cimbálovka Šmikňa.